Türk Yurdu Parkı

2012 Yılında başlatılan proje doğrultusunda Payas İlçesi Karbeyaz  Mahallesi içerisinde Çukurova otoyolu kenarında 15.500 m²'lik bir  alanda kurulan "Türk Yurdu Parkı & Türk Evi" projemiz, sosyal belediyecilik anlayışı göz önünde bulundurularak vatandaşlara gerçek anlamda hizmet vermek için yapılmıştır.

Türk Yurdu Parkı'na Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından "Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları'nda Şehircilik dalında birincilik ödülü verilmiştir.

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, "Türk Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olduğu için binaya Türk Evi, evin bulunduğu yere de Türk Yurdu Parkı ismini vermiştir. Hatay'a ve Türkiye'ye bir ödül getirmenin gururunu yaşatan projemizle; halkımızın birtakım ihtiyaçlarını karşılamak, onların burada hoşça vakit geçirebilmelerini sağlamak adına bu projeyi hayata geçirdik. Türk Yurdu Parkı ve Türk Evi, özellikle akşamları ışıkların oluşturduğu görsel güzellikle daha çekici bir hal alıyor. Günün yorgunluğunu ve stresini atmak isteyen vatandaşlarımız burayı hem spor için, hem de dinlenme amaçlı değerlendirilmektedir" şeklinde konuştu.

Payas'lı vatandaşların refahını düşünerek hareket eden Başkan Altan, "Hemşehrilerimiz huzurluysa şehrimiz de huzurludur. Bu proje yapacaklarımız arasında sadece bir örnek. Payas'n gelişimi ve değişimi adına daha birçok hizmeti yapacağız." dedi.     

6360 sayılı Kanun Hükmünde "Türk Yurdu Parkı & Türk Evi" Hatay Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. Türk Evi'nde Payas Belediyesi üst düzey eğitim birimlerimizden PayasStem merkezi bulunmaktadır.